12:00:00

Aksamitka Tagetes sp.

Aksamitka rozpierzchła
A. rozpierzchła T. patula
Aksamitka wąskolistna
A. wąskolistna T.tenuifolia
Aksamitka wzniesiona
A. wzniesiona T.erecta
Aksamitki, zwane też czasem turkami, przywędrowały do nas z Ameryki Środkowej i Południowej. Ich kwiaty rozwijają się pojedynczo na rozgałęzionych łodygach. Rośliny te rozpoczynają kwitnienie w czerwcu i kontynuują je czasem aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Ich łacińska nazwa Tagetes odwołuje się do etruskiego półboga mądrości Tagesa, który ponoć zaniedbywał higienę osobistą.

Groszek pachnący Lathyrus odoratus

GROSZEK
Lathyrus odortus
groszek
Groszek pachnący
Groszek pachnący to jednoroczna rośliną pnąca, która obrasta płoty i kratki za pomocą wąsów czepnych. Groszek pachnący jest niezwykle popularny. Kwiaty groszku występują w różnych barwach np. bieli, różu, błękicie, czerwieni czy mocnym granacie. Groszki to szybko rosnące, jpnącza, rozwijające nieduże, ale liczne, barwne kwiaty motylkowe, zebrane po klika w luźne grona. Wymaga gleby żyznej, próchniczej, wapiennej, o pH 7,0–7,5, głęboko uprawionej i lekko wilgotnej. Należy ją przygotować jesienią dodając obornik bydlęcy, wapń, fosfor i potas (nawóz potasowy nie może zawierać chloru). Stanowisko powinno być słoneczne.

Lobelia przylądkowa Lobelia erinus

Lobelia
Lobelia przylądkowa
Lobelia
Lobelia erinus
Lobelia zwana jest inaczej stroiczką. To roślina jednoroczna. Wykorzystuje się ją na obwódki, rabaty, do doniczek i skrzynek balkonowych. Przycinając roślinę zaraz po przekwitnięciu, pobudza się ją do ponownego kwitnienia. Roślina najlepiej roślinie na stanowiskach słonecznych, ale znosi również niewielki półcień. Urośnie niemal na każdej glebie. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne podlewanie lobelii Siew pod osłony: luty - marzec, sadzenie: maj, kwitnie: od czerwca do przymrozków. Lobelia wymaga słonecznego stanowiska. Podczas długotrwałych opadów roślina traci swoje walory zdobnicze

Nagietek lekarski Calendula officinalis

Nagietek lekarski Calendula officinalis
Nagietek lekarski
Nagietek lekarski Calendula officinalis
Calendula officinalis
Nagietek lekarski roślina jednoroczna, uprawiana jako kwiat ozdobny oraz w celach leczniczych. Wywodzi się z nad Morzem Śródziemnym. Kwiat nagietka ma pomarańczowy kolor, ale niektóre odmiany mają żółte i kremowe. Kwitnie od początku czerwca do przymrozków. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, przyspiesza gojenie się ran, działa rozkurczowo i żółciopędnie. Zewnętrznie stosuje się go przy stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła, przy trudno gojących się ranach i owrzodzeniach żylakowatych podudzi. Można stosować go w postaci naparu, herbaty lub maści. Oprócz tego swoje zastosowanie znalazł również w kosmetyce.

Nasturcja ogrodowa Tropaeolum cultorum

Nasturcja ogrodowa Tropaeolum cultorum
Nasturcja ogrodowa
Nasturcja ogrodowa Tropaeolum cultorum
Tropaeolum cultorum
 Nastucja pochodzi od gatunków z Ameryki PołudniowejAmeryki Środkowej, gdzie jestspożywaną na codzień. Nasturcje są jadalne i to wszystkie ich naziemne części (są też gatunki, z których wykorzystuje się bulwy). Liście i kwiaty można dodawać do sałatek i kanapek. Mają pikantny, chrzanowo-pieprzny smak. Posiekane liście można dorzucić np. do sosu tatarskiego, z orzechami lub migdałami – powstanie ostre pesto. Kwiaty ozdobią każdą sałatkę i – dosłownie – dodadzą jej pikanterii. Można wykorzystać również owoce nasturcji, marynując je i robiąc domowe kapary.

Niecierpek Impatiens sp.

Niecierpek balsamina
Niecierpek balsamina
Niecierpek nowogwinejski
Niecierpek nowogwinejski
Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady Wysokość: Od 20 do 75 cm. Kwiaty wyrastające w kątach liści. Liście osadzone gęsto, lancetowate, niekiedy czerwono zabarwione. Kwiaty pojedyńcze lub pełne, barwy białej, różowej, łososiowej, purpurowej lub fioletowej, niekiedy ze smugami lub plamami inaczej zabarwionymi. Kielich złożony jest z dwóch ostro zakończonych działek, z których jedna tworzy krótką ostrogę. Pora kwitnienia: Od końca czerwca do jesieni. Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, pod warunkiem, że nie zapomnymy o podlewaniu. Poza tym nie ma specjalnych wymagań. Należy usuwać więdnące kwiaty i zeschłe liście.

Petunia ogrodowa Petunia x hybrida

Petunia
Petunia ogrodowa
Petunia
Petnia hybrida
Petunia to rodzaj roślin z rodziny psiankowatych. Jako roślina ozdobna uprawiana jest petunia ogrodowa (Petunia x hybrida), kolorowe, trąbkowate kwiaty petuniimożna podziwiać od wiosny aż do jesieni, są doskonałą ozdobą ogrodowych rabat, kwietników i skrzynek na balkonach i tarasach. Petunie w naszym klimacie są uprawiane jako rośliny jednoroczne. Szczególną popularnością cieszą się odmiany petunii o długich, zwisających pędach, określane jako surfinia. Gatunki petunii są spokrewnione z tytoniem
i wykazują podobne działanie narkotyczne.

Słonecznik Helianthus annuus

Słonecznik
Heliotropy
Słonecznik
Słonecznik
Słonecznik należy do rodziny astrowatych, pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie Środkowej napotykamy dwa gatunki. Jednym z nich jest słonecznik bulwiasty, znany raczej jako topinambur . Drugi słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.). Słonecznik należy do największych kwiatów, które zakwitają w ogrodzie. Dobrze pielęgnowany, a przede wszystkim wystarczająco zaopatrzony słonecznik, prezentuje swoją urodę aż do jesieni. Roślina ma osobliwe zdolności do zwracania się zawsze w kierunku słońca. Nazywa się to naukowo „heliotropizmem”.

Aster chiński Callistephus chinensis

aster chiński
Aster chiński
aster chiński
Calistephus chinensis
Aster chiński jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych (Compositae). Pochodzi z Chin. Koszyczki kwiatowe mają różną budowę: chryzantemowe, piwoniowe, igiełkowe, pomponowe, i barwy: białe, żółte, kremowe, łososiowe, różowe, czerwone, liliowe, fioletowe, bordowe. Pod względem wysokości dzieli się na: karłowe,średnio wysokie,wysokie.Aster chiński kwitnie w zależności od odmiany: od lipca i sierpnia, do września. Aster chiński wymaga gleb dość wilgotnych, żyznych, starannie przygotowanych i nawiezionych nawozami organicznymi już na jesieni. Wymaga słonecznego stanowiska. Podczas wegetacji konieczne jest nawadnianie i zasilanie roślin szybko działającymi nawozami mineralnymi.

Cynia wytworna Zinnia elegans


Cynia wytworna
cynia
Zinnia elegans
Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu Duże, barwne kwiaty osadzone na sztywnych pędach. Płatki kwiatów też sztywne, jakby wycięte z papieru. Kolory kwiatów cynii to żółty, pomarańczowy, różowy i czerwony w wielu pastelowych odcieniach. Liście sztywne i szorstkie.Pora kwitnienia: Od lipca do października.Roślina potrzebuje dobrej gleby, zasilania i podlewania. Cynia jest wrażliwa na przymrozki i dlatego rozsadę tych kwiatów wysadza się do gruntu po 20 maja. Gleba: Żyzna, obficie nawieziona i wilgotna. Nie lubią ziemi gliniastej. Stanowisko: słoneczne. Zastosowanie: jednogatunkowe grupy lub kwietniki, kwiaty cięte. Cynie pochodzą z Meksyku.

Begonia wiecznie kwitnąca Begonia semper florens

begonia
Begonia wiecznie kwitnąca
begonia
Begonia semper florens
Begonia stale kwitnąca to roślina jednoroczna osiągająca 10–20 cm wysokości. Gatunek pochodzi z Brazylii. Ma grube, mięsiste, rozgałęzione, jajowate lub owalne, mięsiste, błyszczące liście, zielone lub czerwonopurpurowe. Kwiaty mają barwę białą, różową lub czerwoną w różnych odcieniach. Kwitnie od VI do X. Begonie nadają się na kwietniki, obwódki, do obsadzania mis i pojemników. Wymagają gleby próchnicznej, przepuszczalnej, lekko kwaśniej i słonecznego stanowiska. Rozmnaża się przez nasiona, które wysiewa się I-II, nasion nie przykrywa się ziemią, lekko wciska w podłoże, przykrywa szybą, cieniuje.Po wzejściu siewki pikuje się, a drugi raz w IV.
Stopka2020 © Janusz Wachowicz. Nauczyciel matematyki i informatyki, doradca zawodowy, inżynier ogrodnik, zapraszam do współpracy! januwachi@poczta.onet.pl