12:00:00

Technologia informacyjna

(angielskie information technology), połączenie zastosowań informatyki z technikami komunikacji (technologia informacyjna i komunikacyjna), podłoże wszelkich działań współczesnej gospodarki i nauki, lokomotywa koniunktury (do 40 % miejsc pracy w krajach rozwiniętych), szansa na ekonomizację i racjonalizację poczynań w skali globalnej.

PODSTAWOWE POJĘCIA ZWIĄZANE Z TECHNOLOGIĄ INFORMACYJNĄ

Znaczenie takich pojęć, jak komputer, informatyka i komunikacja jest dobrze znane. Z kolei, pojęcie technologia informacyjna - wymaga wyjaśnienia.
Komputer - urządzenie techniczne, wyposażone w odpowiednie do przeznaczenia urządzenia zewnętrzne (peryferyjne) oraz w oprogramowanie. Ważną część wyposażenia komputera stanowią urządzenia i oprogramowanie umożliwiające komunikację między komputerami za pośrednictwem sieci komputerowej (lokalnej i rozległej, takiej jak Internet) oraz przetwarzanie dużych zbiorów informacji (w tym m.in. pochodzących z płyt CD oraz z sieci komputerowych).
Informatyka - nauka zajmująca się projektowaniem, realizacją, ocenianiem, zastosowaniami i konserwacją systemów przetwarzania informacji z uwzględnieniem aspektów sprzętowych, programowych, organizacyjnych i ludzkich wraz z implikacjami przemysłowymi, handlowymi, publicznymi i politycznymi.

Technologia informatyczna - zastosowania informatyki w społeczeństwie.

Pojęcie technologii informacyjnej rozpowszechniło się dopiero w ostatnich latach. może dziwić użycie ,,technologii" - określenia związanego z procesem - w odniesieniu do ,,informacji" - obiektów raczej stałych, zapisywanych zwykle w wybranej postaci. Ale to połączenie słów ma głębokie uzasadnienie we współczesnej postaci informacji, jak również w sposobach korzystania z niej. Informacji towarzyszą, bowiem dzisiaj procesy i działania. Zarówno sam obiekt - informacja, nie tylko ta dostępna w sieci komputerowej, w każdej chwili ulega zmianie (poszerzeniu, aktualizacji, dopisaniu powiązań, nowym interpretacjom), jak i korzystanie z niej jest procesem - nie tylko sięgamy po niż, jak po fragment zapisany w książce stojącej na półce, ale - pisząc odpowiednie polecenie dla systemu wyszukiwania informacji w sieci - uruchamiamy proces jej uformowania w odpowiednim zakresie i postaci.
A więc informacja dzisiaj, to różnorodne procesy związane z jej wartością i postacią oraz wykorzystywaniem, a odpowiedź na postawione pytanie czy rozwiązanie konkretnego problemu, przyjmuje postać chwilowego stanu tych procesów. Ten współczesny aspekt informacji pojawił się dzięki technicznym możliwościom - informacja i posługiwanie się niż jest procesem w środowisku szeroko rozumianej technologii informacyjnej. Należy to uwzględnić również w edukacji.

Co to jest informatyka?

Stara definicja encyklopedyczna głosi:
"Informatyka zajmuje się całokształtem przechowywania, przesyłania, przetwarzania i interpretowania informacji. Wyróżnia się w niej dwa działy, dotyczące sprzętu i oprogramowania".
Większość z tego, co robią informatycy nie bardzo do tej definicji pasuje.
Definicja z Wikipedii: Informatyka (ang. computer science, computing science, information technology, informatics) - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji - w tym technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informacje, pierwotnie będąca częścią matematyki, rozwinięta do osobnej dyscypliny nauki, pozostającej jednak nadal w ścisłym związku z matematyką, która dostarcza podstaw teoretycznych przetwarzania informacji.
Definicja opracowana w 1989 roku przez Association for Computing Machinery:
"Informatyka to systematyczne badanie procesów algorytmicznych, które charakteryzują i przetwarzają informację, teoria, analiza, projektowanie, badanie efektywności, implementacja i zastosowania procesów algorytmicznych. Podstawowe pytanie informatyki to: co można (efektywnie) zalgorytmizować".
Najważniejsze organizacje profesjonalne:
ACM, Association for Computing Machinery. Największa i najstarsza (1947) organizacja skupiająca informatyków.
IEEE Computer Society - IEEE jest największym stowarzyszeniem zawodowym na świecie.
American Society for Information Science, stowarzyszenie nauk informacyjnych.
Informatyka- nauka zajmująca się początkowo metodami i techniką przetwarzania i przesyłania informacji oraz ich wdrażaniem, przy użyciu komputerów, we wszystkich dziedzinach ludzkiej działalności. Podstawą działania systemów informatycznych jest realizacja określonych programów - algorytmów, ciągów instrukcji zapisanych w języku programowania. Informatyka jako odrębna dyscyplina narodziła się wraz z komputerami pod koniec drugiej wojny światowej. Z jej powstaniem wiążą się nazwiska takich inżynierów i matematyków jak A. Turing, J. Atanasoff, J. von Neumann.
Szczególnie szybki rozwój informatyki jako nauki oraz zakresu jej oddziaływania na inne dziedziny techniki i cały rozwój cywilizacji związany jest z postępem terminologii produkcji układów scalonych o wielkiej skali integracji, a szczególnie układów pamięci półprzewodnikowych i mikroprocesorów, co umożliwia budowanie stosunkowo tanich i szybkich mikrokomputerów, stawiających przed informatyką coraz to nowe wyzwania. Wraz z upowszechnieniem się komputerów określa się mianem informatyki wszystko to, co jest nieodłącznie związane z komputerami.

Czym zajmuje się informatyka?

Algorytmika - fundament informatyki, wiedza o sposobach rozwiązywania zagadnień, czyli konstruowaniu algorytmów.
Zadania algorytmiczne - czyli zadania, dla których znamy sposób rozwiązania.
Algorytmy efektywne - czyli takie, które dają rozwiązanie przed końcem świata.
Złożoność obliczeniowa algorytmów - ocena, ile trzeba będzie wykonać obliczeń.
Testowanie i dowodzenie poprawności algorytmów.
Algorytmy heurystyczne: metody bez gwarancji na znalezienie rozwiązania (sztuczna inteligencja).
Złożoność: N elementów: sortowanie listy T ~ N2 lub N log N
Problemy NP-trudne,
Klasy złożoności problemów i problemy "NP-zupełne": wszystkie można by rozwiązać w łatwy sposób, gdyby chociaż jeden dał się łatwo rozwiązać!
Struktury danych: liczby, tablice, wektory, rekordy, listy, stosy, kolejki, drzewa, liście drzewa, węzły potomne, grafy, diagramy.
Teoria języków programowania: specyfikacja, procesory, automaty skończone (automaty Turinga).
Organizacja i architektury systemów komputerowych, systemów operacyjnych i sieci komputerowych, teoria baz danych.

Zastosowania komputerów,